O Mrtvém moři již zřejmě každý z Vás slyšel nebo četl. Leží v nejnižším místě na Zemi, jeho délka dosahuje 75 km, šířka se pohybuje mezi 6 km až 16 km, hladina je na úrovni kolem – 420m pod hladinou moře.
To však není jediné prvenství, které je Mrtvému moři připisováno, je také nejslanější vodní plochou na světě, resp. vodní nádrží s největším podílem rozpuštěných minerálů na jednotku objemu. Běžně se uvádí, že obsah minerálů v něm dosahuje až 30%. Pro srovnání – obsah solí ve světových oceánech a mořích se pohybuje v průměru kolem 3,5%.
Dalším unikátem, který odlišuje Mrtvé moře od ostatních vodních ploch, je skladba solí.
Obsah a složení minerálů v soli z Mrtvého moře jsou naprosto odlišné od obsahu a složení v jiných solích /mořských, kuchyňských/ , kde převažuje především chlorid sodný. Zcela jiné poměry jsou u soli z Mrtvého moře. Bylo by proto zavádějící zaměňovat nebo zahrnovat do jedné skupiny např. i mořskou sůl a sůl z Mrtvého moře. Obě mají zcela jiné účinky.
Složení soli z Mrtvého moře je charakteristické vysokým obsahem některých minerálů, především solí hořčíku /MgCl/-cca 30% a draslíku /KCl/-cca 22%. Chlorid sodný /NaCl/ – cca7%, tvoří již méně podstatnou složku.
Právě tyto minerály tvoří sůl z Mrtvého moře tak jedinečnou a zároveň tak vhodnou pro kosmetické a preventivně léčebné využití k ošetření, udržování a celkovému zlepšování stavu pokožky.
Mrtvé moře leží na tektonicky stále živé oblasti tzv. Afrického zlomu / Africký zlom zahrnuje území od Afrického rohu, Adenským zálivem, Aqabským zálivem, přes vádí Araba a Mrtvé moře, údolím Jordánu až ke Golanským výšinám/.
Mrtvé moře leží na hranici mezi Izraelem a Jordánskem. Obě tyto země také využívají jeho bohatství a jedinečnosti ve složení jeho minerálů.